Oto Far Temizleme

Temiz far ile sağlanan sağlıklı gece görüşü maalesef otomobillerin yaşı yükseldikçe marka model ayrımı gözetmeksizin bozulmakta farlar giderek puslu ve bulanık bir görünün kazanmaktadır. Sararmış ve bulanık farlar, yenilenmedikçe veya temizlenmedikçe, güvenli sürüş için tehlike oluşturacaktır. Bulanık ve sararmış farlarla gece görüş kalitesinin zaman zaman %50 oranında düştüğünü unutmamalıyız. Sisli, puslu veya yağışlı havalarda bir de farlarınızın durumu kötüleşmiş ise görüş kalitesinin ne kadar düştüğünü tüm sürücüler bilir. pis far görünüşü Bu nedenle, oto farları ve stop lambaları uzun yıllar sonrasında mutlaka değiştirilmeli veya profesyonel firmalara temizletilmelidir. Ancak, yeni araçlarda oto farları o kadar gösterişli yapılmaktadır ki, far değiştirmeye kalktığınızda astronomik rakamlarla karşılaşırız. 

Bu durumda yapılması gereken, 3-4 yılda bir profesyonel olarak araç farlarınızı düzenli temizletmektir. Çok basit olan bu işlem bir saat içerisinde tamamlanarak oto farlarınız ilk günkü görünümüne kavuşmaktadır.

 

Sararmış far temizliği

Temeli plastik olan oto far camları, ne kadar kaliteli ve özel olursa olsun zaman içerisinde güneşten gelen ultraviyole ışınların etkisiyle reaksiyona girerek sararacaktır. Bu durum fazla güneşli ve sıcak olan güney illerimizde daha geçerlidir. Ne yaparsanız yapın geçen yıllar içerisinde oto farlarınızın iç ve dış yüzeylerinde ince bir sarı tabaka oluşacak ve profesyonel olarak temizlenmedikçe bu görüntü her geçen gün artarak devam edecektir. Farlarınızın dış yüzeyini kendi imkanlarınızla temizleseniz dahi, iç yüzeylerine ulaşamayacaksınız. Far temizleme işinin uzmanı personel tarafından yapılmalıdır.

bulanık far temizleme- Sürüş esnasında havada uçuşan toz zerrecikleri, önde giden bir yük aracından dökülen taş, kum ve çakıl parçaları, stabilize yollarda öndeki aracın kaldırdığı ince toz zerrecikleri, sert havalarda yağan ince dolu ve yağmur; yüksek süratlerde ön farlarınızın zaman içerisinde çizilerek bulanıklaşmasına, mat bir görünüm kazanmasına sebep olacaktır. Uzun yol yaptıktan sonra hiç aracınızın ön farlarına yapışan sinek, böcek, kir ve toz zerrelerini kontrol ettiniz mi? Ne kadar kaliteli ve özel malzemeden yapılmış olursa olsun, oto far camları plastik özlüdür ve yumuşak olmaları nedeniyle bir süre sonra çizilmeye ve yıpranmaya açıktır. Aracınızı kullandığınız sürece, yüksek süratlerde far camlarınız sürekli doğal törpülenmeye ve yıpranmayla karşı karşıya kalmaktadır.

Oto farları yağışlı havalarda su geçirmez şekilde tasarlanmış olmalarına rağmen, yoğun yağış sonrası çoğu marka-model araç farları içerisinde su bazlı bulanıklık ve yoğunlaşma olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Hava düzelip sıcaklaştıkça, bu su buharı ve yoğunlaşma ortadan kalkmakla birlikte, her buharlaşma sonrası kalan kalkerli kalıntı ve tortu zaman içerisinde far iç yüzeylerinde puslu görünüme yol açan bir tabaka oluşturacaktır. Bu tabakayı kendi imkanlarınızla, özel ilaçlar ve solventler kullanmadan sizin temizlemeniz imkansızdır. Mutlaka profesyonel far temizleme gerekecektir.

 

Puslu far temizleme

Araç farlarınızın uzun gece yolculuklarında ne kadar ısındığını fark ettiniz mi? Far kutları içerisinde oluşan bu sıcaklık, zaman içerisinde plastik alaşımlı far camlarınızın içinde ince bir film tabakası şeklinde erimeye yol açarak saramış bir görüntüye dönüştüğünü izlemişsinizdir. Erimiş ve kavrulmuş bu sarı tabaka da profesyonel far temizliği sırasında yok edilebiliyor.

Araçlarımıza oldukça özen göstermemize rağmen, hemen hepimiz zaman zaman, vakit darlığı veya fiyat olarak uygun olması sebebiyle "bıcı bıcı" olarak tabir edilen oto yıkama fırçalarını kullanıyoruz. Bıcı bıcı yıkamalarının araçlara en fazla zarar verdiği yerler oto farları, stop lambaları ve plastik aksamlardır. Bıcı bıcı fırçaları ne hadar hassas ve yumuşak olursa olsun, her yıkamada farlarınızı ve stop lambalarınız törpülemektedir.

 

Far çiziklerini temizleme

Far temizleme amacıyla piyasada satılan kendin yap ürünleri, farların dışarıdan temizlenmesine bir miktar katkı yapmakla birlikte, bu ürünlerin ucuz ve kalitesiz olanlarının, içerdiği asit ve amonyak nedeniyle orta ve uzun vadede oto farlarınızın daha da sararmasına neden olacağını unutmayın. Oto far temizleme ürünleriyle farlarınızın temizliğini sadece dışarıdan yapabilirsiniz ve kalitesiz ürün kullanmanız durumunda far yüzeylerine kalıcı hasar verebilirsiniz. Bu ürünlerin ithal ve kaliteli olanlarının da oldukça pahalı olduğunu unutmayın. Evin önünde fırça, zımpara, bez, uğraşma ile solüsyonların ellerinize verdiği zehirli madde zararı da cabası... Unutmayın bu ürünlerin iyi ve kaliteli olanları da oldukça pahalı.

 

Kirli farları temizleme

Polikarbon gözenekli far camları üzerinde zamanla oksidasyon kaçınılmazdır. Yani aracınızı kullanmayıp, kapalı otoparkta bıraksanız bile far plastik yüzeyleri doğada bulunan oksijenle reaksiyona girerek oksidasyona maruz kalacak ve matlaşacak ve far temizlemeye ihtiyaç duyacaktır.

Diş macunu ve diş fırçasıyla oto far temizleme

Diş macunu ve diş fırçasıyla oto far temizlemeye çalışmak ise boşuna emek sarfiyatıdır. Deneyin, çok az bir miktarda bir dış temizlik sağlayabilirsiniz. Ancak biz farlarınızın, pırıl pırıl ve ilk günkü gibi olmasından bahsediyoruz. (Kabartma tozu, sirke, arap sabunu, balmumu gibi ürünleri hiç denemeyin